Jesenné upratovanie: Nezabúdajte ani na domáce zvieratká!

Jesenné upratovanie: Nezabúdajte ani na domáce zvieratká!

Každé ročné obdobie má svoje pre a proti. V prípade jesene je azda najmenej obľúbenou časťou upratovanie. Ak sa teda chytíte mopu a rôznych dezinfekčných prostriedkov, tak by ste nemali obísť ani príbytky vašich štvornohých miláčikov, ktorí si vyžadujú rovnakú pozornosť ako váš dom! Efektívne a rýchle upratovanie vám zaručia naše zozbierané tipy a triky.

Jednoznačne vám už neraz napadlo, že by bolo na čase upratať domček aj vášho zvieratka. Ak hľadáte ten správny čas, tak teraz je tu! A my vám predstavíme naše najlepšie tipy na upratovanie.

 

Čistučké pelechy

 

Ak váš psík býva vnútri vášho domu alebo bytu, tak jednoznačne by ste nemali zabúdať ani na čistotu jeho príbytku. Ak trávi väčšinu času v pelechu, tak by ste mali začať pri ňom. Pelech pre psa dôkladne povysávajte, poprípade, ak sa skladá z vankúša a poťahu, tak jednoznačne vyperte poťah. Ako? Najprv ho zbavte chlpov, najlepšie ako môžete, a to povysávaním alebo vytrepaním a následne ho klasicky vyperte. Vyhnite sa príliš voňavým pracím práškom a aviváži. Ak je možné vyprať v práčke aj celý pelech, tak sa môžete rozhodnúť aj pre takýto husársky skutok. Po usušení vráťte psí príbytok do pôvodného stavu, pričom nezabudnite ani na plyšákov alebo iné hračky vašich štvornohých miláčikov.

 

 

Nezabúdajte ani na búdu

 

Ak bývate v rodinnom dome, tak jednoznačne by mal mať váš psík svoju vlastnú búdu pre psa. Tá má hneď viacero výhod: počas leta ponúka chládok, v zime ponúka teplo, je úkrytom pred dažďom a snehom a jednoznačne je tým správnym domovom pre nejedného chlpáča! Pred zimou by ste sa mali uistiť, že je tento domček čistý ako z vonka, tak aj z vnútra. Ako? Búdu dôkladne pozametajte, ideálne je ju povysávať priemyselným vysávačom. Následne preventívne nastriekajte do búdy antiparazitný sprej, ktorý je vhodný ako na srsť psíkov, tak aj na rôzne povrchy v okolí psíka. Je určený na použitie proti ektoparazitom akými sú blchy, vši, roztoče, kliešte a švoly.

 

Vyčistené okolie

 

Pozornosť by ste mali venovať aj miskám na vodu a potravu. Tie je potrebné pravidelne mať čisté, avšak v prípade veľkého upratania zbavte misky zaschnutého jedla alebo vodného kameňa. Vodný kameň je možné dostať preč veľmi jednoducho: do misky nalejte ocot, ktorý rozloží vodný kameň. Po pár minútach ocot vylejte a misku pre psa dôkladne umyte a napustite čistou vodou pre vášho psíka.

Jednoznačne by ste nemali zabudnúť ani na mačacie záchody. Pri výmene podstielky záchod vyprázdnite, rozoberte a jednotlivé časti vyumývajte horúcou vodou a bežným čistiacim prostriedkom. Pri každom druhom čistení je dobré použiť dezinfekčný prípravok. To však nerobte príliš často, nakoľko by ste záchod náhodou mohli zbaviť prirodzenej vône, ktorá je pre mačku potrebná. Zariadenie napokon dôkladne vysušte a naplňte novou podstielkou. Ak k záchodu patrí pachový filter, po každých 4 týždňoch sa pripravte na jeho nevyhnutnú výmenu.

 

 

Máte doma malé hlodavce alebo exotické domáce zvieratko? Do úvahy by ste mali zobrať každého člena rodiny! Rybičkám vyčistite akvárium, plazom terárium a hlodavcom sa jednoznačne zíde nová podstielka a vyčistený domov.

 

Do úvahy by ste mali zobrať aj skutočnosť, že upratovanie jednoznačne nemôže byť záležitosť, ktorú budete aplikovať len sezónne. Čisté prostredie je potrebné zabezpečiť zvieratkám každý deň počas roka. Veď ako aj hovorí známe príslovie: Čistota je pol života...

Odoslať článok známemu   Vytlačiť