Blchy a kliešte? Toto sú najväčšie mýty a fakty!

Blchy a kliešte? Toto sú najväčšie mýty a fakty!

Sezóna najväčších nepriateľov našich štvornohých členov rodiny je v plnom prúde. V srsti psov a mačiek sa čím ďalej, tým častejšie objavujú ektoparazity ako blchy a kliešte. V tejto oblasti sa šíri niekoľko mýtov a nepotvrdených faktov, na ktoré sme si posvietili. Ako sa teda účinne chrániť pred týmto nežiaducim hmyzom? Toto sú naše rady!

Už samotné prisatie kliešťa na kožu je nepríjemné, miesto je podráždené, začervenané, opuchnuté až bolestivé. Hlavné nebezpečenstvo však spočíva v ochoreniach, ktoré kliešte prenášajú. U zvierat sa stretávame najmä s boreliózou. Ako pri každej chorobe, tak aj tu platí, že prevencia je jednoduchšia ako liečba. Preto existuje niekoľko spôsobov, ako môžete svoje zvieratko ochrániť. Jednoznačne by ste si mali mať na pamäti tieto rady a fakty.

 

Kliešte a blchy (nie)sú sezonálnou záležitosťou

 

To, že kliešte a blchy sú sezonálnou záležitosťou už dávno neplatí. Za hlavnú sezónu výskytu kliešťov sa síce považuje obdobie od konca marca do októbra, ale v dôsledku globálneho otepľovania sa stretávame s kliešťami už aj v mesiacoch január, február a často aj v novembri. Prevenciu voči týmto parazitom by ste teda mali zahájiť oveľa skorej, najmä ak vaši štvornohí miláčikovia behajú po záhrade alebo s nimi chodíte na prechádzky do lesa. Napriek tomu, že blchy tiež obľubujú teplé ročné obdobia, tak sa môžu vyskytnúť aj v zime. Práve vtedy môžu narobiť najväčšiu šarapatu, keďže sa nasťahujú s vaším zvieratkom do tepla vášho domova. Preto by ste aj počas zimy mali mať v zásobe aspoň šampón proti parazitom

 

 

Ektoparazity môžete objaviť aj doma

 

To, že váš štvornohý miláčik si môže zobrať domov blchy, sme si už povedali. Ale ako sa ich zbaviť v domácnosti? Jednoznačne by ste mali povysávať všetky povrchy, ktoré boli v styku s blchami a vyprať oblečenie poprípade návlečky na posteľ, ktoré môžu byť domovom týchto parazitov. Na dezinsekciu povrchov ako klietky a koterce použite niektorý z prípravkov, ktorý aktívne bojuje proti ektoparazitom ale je zároveň šetrný k okolitému prostrediu.

 

 

Ako sa účinne chrániť pred kliešťami?

 

Ako už isto viete, tak kliešte nie sú nepriateľom len psíkov a mačičiek, ale aj nás ľudí. Rovnako ako aj my sa chránime rôznymi sprejmi a náramkami, tak azda najvyužívanejšími prostriedkami sú obojky proti kliešťom a blchám. Tie sú účinné až po dobu 8 mesiacov, takže ochránia vašich miláčikov v období, kedy sa najviac nachádzajú v prírode. Ale čo ak nie sú fanúšikmi obojkov? Nenápadným riešením sú tiež pipety, ktoré sa aplikujú na kožu zvieraťa a ich účinok proti blchám vydrží 4 týždne.

 

 

Čo ak má môj pes alebo mačka kliešťa?

 

V prvom rade neprepadávajte panike. Zachovajte chladnú hlavu a zabudnite na všetky tipy a rady, ktoré ste dostali od starých rodičov. Jednoznačne kliešťa nie je potrebné točiť v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Tiež kliešťa v žiadnom prípade nepotierajte rôznymi olejmi, keďže vtedy sa môže stať, že začne vylučovať vírusy a baktérie, čím sa riziko nákazy ešte viac zvyšuje. Aký je teda ten správny spôsob? Kliešťa stačí vykývať do strán a následne len kolmo vytiahnuť. Na vytiahnutie je vhodné použiť pinzetu alebo háčik na vyberanie kliešťov, miesto potom iba vydezinfikovať. Ak nastane situácia, že sa vám kliešťa nepodarí odstrániť celého, je potrebné vyhľadať veterinárnu pomoc.

Napriek tomu, že budete dodržiavať všetky naše rady a opatrenia, tak sa môže stať, že na kliešťa natrafíte. V princípe sa nesmiete zľaknúť, ale v prvom rade by ste sa mali vyhýbať trávnatým a listnatým miestam, použiť prípravok proti kliešťom a tak by sa vášmu psíkovi alebo mačičke nemal do srsti nesťahovať žiadny votrelec.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť