Rozhodli ste sa pre kúpu králika? Tu je náš zoznam, čo všetko budete potrebovať!

Rozhodli ste sa pre kúpu králika? Tu je náš zoznam, čo všetko budete potrebovať!

Ak ste sa rozhodli, že chcete vidieť králika častejšie ako len na veľkonočnom pozdrave, tak vám gratulujeme! Rozhodli ste sa pre výber azda najmilšieho domáceho zvieratka, ktoré je vhodné aj pre menšie deti. A čo všetko bude takéto zvieratko potrebovať a čím ho kŕmiť? Prinášame Vám všetky naše získané vedomosti o týchto hlodavcoch.

Dlhé ušká, jemný kožúšok a malý huňatý chvostík. Kto by odolal týmto atraktívnym vlohám králika? Asi málokto. Práve pre to sa králiky nachádzajú v top trojke na imaginárnom zozname obľúbených domácich zvieratiek (nielen) u detí. Napriek tomu, že boli v minulosti známe ako hospodárske zvieratá, tak dnes sú veľmi populárne ako domáci miláčikovia. Pred ich kúpu je avšak dobré sa o nich dozvedieť čo najviac, aj napriek tomu, že nie sú náročné na chov.


Chov králika

 

Chov králika nie je žiadna alchýmia, avšak je potrebné sa postarať o určité vybavenie a prvky, aby ste pre svoje nové domáce zvieratko vytvorili čo najväčšie pohodlie. Je prirodzené, že váš králik v byte bude tráviť množstvo času v klietke, ale nezabúdajte, že v prírode majú tieto hlodavce dostatočný pohyb. Ten im môžete dopriať tak, že svojho králika pustíte na pár hodín von z klietky. Dávajte však pozor na káble a rôzne predmety, ktoré by mu mohli ublížiť alebo by sa mohli zničiť. Ideálne by bolo ak by ste svojmu králikovi mohli dopriať nejaký čas na záhrade, kde sa môže voľne vybehať a vytvárať svoje typické králičie nory. Dokonca je známe, že králiky obľubujú spoločnosť svojich „rodinných príslušníkov“. To znamená, že ak máte známeho, kto má tiež králika, tak im občas doprajte spoločný čas 😊 Je dobré tiež brať do úvahy to, že aj napriek tomu, že sa váš králik cez deň vyblázni, tak sa môže stať, že vás večer zobudí. Prečo? Lebo králiky sú hlodavce a tie sú, veru, aktívne aj v noci.

 


Vybavenie pre králika

 

Králik vo svojej podstate toho nepotrebuje veľa. Prioritou by mala byť klietka, v ktorej bude pravdepodobne tráviť veľa času, a preto by mala byť dostatočne veľká. Ak máte dostatočné miesto v byte, tak odporúčame kúpu klietky v rozmeroch aspoň 100 x 50 x 47 cm. Tieto klietky väčšinou obsahujú aj tzv. domček, kde sa váš králik môže ukryť, ako keby bol vo svojej nore 😊. Ďalej je nevyhnutnou súčasťou napájadlo, v ktorom musí byť stále dostatočné množstvo čerstvej vody. Králiky musia mať celý deň aj prísun k čerstvému a suchému senu, ktoré budú len tak chrúmať. Pozor! Nie je dobré im seno nechať len tak v klietke, mohli by ho totiž používať ako záchod. Seno je preto dobré nechávať z vonkajšej strany klietky a pre účel toalety je dobré zaužívať tzv. králičí záchod, kde keď nasypete piliny, tak si králik pekne zvykne a údržba takejto klietky bude veľmi jednoduchá. 

 


Čo králiky jedia?

 

Napriek tomu, že veľkú časť potravy pre králiky tvorí seno, tak predstava, že samotné seno je pre nich dostačujúce, je mylná. Králiky by minimálne raz alebo aspoň dvakrát denne mali dostávať aj menšiu misku s krmivom pre hlodavce. Takéto krmivo pre králiky je obohatené o obilniny a bylinky, ktoré sú dôležité pre správne trávenie a príjem živín. Okrem toho sa na trhu nachádzajú aj rôzne pamlsky, ktoré sú vhodné napríklad pre ich zábavu alebo sú často vhodné aj na brúsenie zubov. 
Netreba tiež zabúdať ani na príjem čerstvej zeleniny. Králiky obľubujú napríklad mrkvu, jablko, šalát alebo aj púpavu a rôzne čerstvé bylinky. Tu, však, treba klásť vysoký dôraz na to, aby bola daná potrava skutočne čerstvá. Hnilé alebo inak znehodnotené ovocie, zeleniny alebo bylinky by mohli urobiť viac škody ako úžitku. Králiky majú celkovo veľmi citlivý žalúdok, takže ak sa im rozhodnete podávať čerstvú zeleninu, tak je to dobré robiť v malej miere. 

 


V neposlednom rade netreba zabúdať ani na pravidelnú návštevu veterinára s králikom. Tá je dôležitá pre skrátenie pazúrov a očkovanie proti králičím chorobám. Na záver Vám neostáva iné, ako si vybrať medzi známymi druhmi, ktoré sú obľúbené v domácnosti. Medzi ne sa zaraďujú trpasličie králiky, angorské králiky alebo králiky s baraními uškami. Ktorý bude ten Váš? 😊

Odoslať článok známemu   Vytlačiť