Turistika so psom: Toto všetko je dobré vedieť!

Turistika so psom: Toto všetko je dobré vedieť!

​Najlepší priateľ človeka má často nie dve, ale štyri nohy. Je preto prirodzené, že so svojím psíkom chceme zdieľať čo najviac času a chceme mu dopriať rovnaké zážitky ako sebe. Určitú časť takéhoto spoločného času tvorí šport, medzi ktorý sa zaraďuje aj turistika. Novela Zákona o ochrane prírody a krajiny povolila vstup psíkom do národných parkov za podmienky, že sú na vôdzke. Preto už nie je ničím výnimočným, ak počas túry stretneme psíkov alebo sa rozhodneme zobrať si so sebou toho svojho.

 

Ak ste sa rozhodli, že si so sebou na najbližšiu túru zoberiete aj svojho psíka, tak by ste mali zvážiť, že horská turistika nie je vhodná pre každého psa. Pred túrou je potrebné si byť vedomý zdravotného stavu svojho psíka, brať do úvahy vek a znalosti a schopnosti. Turistika jednoznačne nie je vhodná pre šteniatka a keď viete, že váš psík nevládze dlhé trasy, tak tiež by ste tiež mali zvážiť to, či si ho zoberiete so sebou. Nie je hanbou povedať si nie a nechať psíka doma.

 

Čo zobrať psíkovi na túru?

 

Aby bola spoločná turistika s vaším štvornohým miláčikom bez problémov, tak je dobré si vopred zabezpečiť niekoľko potrieb pre vášho psíka. Jednoznačným základom je voda a miska na vodu a suché jedlo. Rovnako ako vyhladnete a vysmädnete aj vy, tak aj váš psík. Okrem týchto základných potrieb je dôležité mať aj kvalitné vodítko a postroj alebo obojok. Do batohu pribaľte aj uterák, keďže sa môže stať, že sa váš psík vyváľa v blate alebo sa namočí do vody. Ak ste tak ešte neurobili, tak jednoznačne nezabudnite ani na ochranu pred komármi a kliešťami. V predstihu môžete aplikovať napríklad pipety, tablety alebo im nasadiť obojok. Okrem toho môžete priamo na mieste siahnuť aj po antiparazitárnych sprejoch alebo ultrazvukových repelentoch. Je dobré byť pripravený na rôzne vnemy, ktoré by mohli ohroziť pokojný výstup.

Tip: Už nejaký čas pred samotnou túrou dajte pozor na zvýšený príjem kolagénu, ktorý je dôležitý pre zdravé a správne fungovanie kĺbov. Takúto kĺbovú výživu ponúka napríklad značka Geloren.

 

 

Na čo si dávať pozor počas cesty a výstupu?

 

Dobrým pomocníkom už počas cesty autom na samotné miesto výstupu je bezpečnostný pás do auta. Vďaka nemu predídete nechcenému migrovaniu vášho psíka po aute. Počas výstupu je dôležité dbať na to, aby ste mali psíka vždy na vôdzke. To je nie len prikázané, ale aj dôležité, keďže lesy a kopce sú plné vnemov, ktoré by mohli vášho psíka rozptýliť, vyľakať alebo rozrušiť a takto budete mať istotu, že sa váš psík nevyberie nikam sám. Najväčším nepriateľom nie len ľudí, ale aj psíkov je prehriatie. Počas túry v lete by ste teda mali venovať zvýšenú pozornosť častému oddychu a prijímaniu dostatku vody.

 

 

Overené trasy na túru so psíkom

 

Ak ste si počas čítania tohto príspevku povedali jednoznačné áno pre turistiku so psíkom, tak by ste mali zvážiť miesto, kam sa vyberiete. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že existuje viacero turistických miest, ktoré sú vhodné rovnako pre väčších aj menších psíkov. Vybrať sa môžete napríklad do Malej a Veľkej Fatry, Nízkych Tatier (Ďumbier, Chopok) alebo do Štiavnických vrchov.

 

 

Ak ste sa odhodlali na takýto výlet so psíkom, tak vám gratulujeme 😉 Jednoznačne však majte na pamäti, že turistika nie je šprint. Nemusíte nikomu nič dokazovať a najmä si voľný čas užívajte a nenechajte sa odradiť od pobytu v prírode.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť