Tipy a triky: Výcvik psa a základné povely

Tipy a triky: Výcvik psa a základné povely

​Zaobstarali ste si psíka a chcete aby bol vaším plnohodnotným parťákom? Jednoznačne by ste nemali zabudnúť na jeho výcvik. Znalosť povelov totiž môže uľahčiť pobyt v prírode alebo návštevu priateľov. Neviete ako na to? Tu vám prinášame naše najlepšie tipy.

 

Výcvik psa si vyžaduje dôveru a disciplínu aj zo strany ľudí. Preto si najprv my-majitelia musíme položiť otázku či sme dostatočne schopní a trpezliví na trénovanie svojho psíka. Akonáhle s výcvikom psíka začnete, je potrebné dodržiavať isté pravidlá a rituály, ktoré vás zladia. Ďalej budete potrebovať veľa času a niekoľko potrieb, ktoré vám priblížime nižšie.

 

Na čo všetko sa treba pripraviť?

 

Výcvik psa je istým spôsobom aj výcvikom majiteľa. Pre správny efekt je potrebné dodržiavať niekoľko zásad, ktoré vám uľahčia prácu a prinesú žiadané úspechy.

Pre výcvik sa zo začiatku rozhodnite v domácich priestoroch. Váš psík nebude mať taký veľký stres, ak sa bude pohybovať v priestoroch, ktoré sú mu známe. Dbajte na to, aby ho cvičil stále rovnaký člen rodiny a nezabúdajte na odmeny! Najlepšími pomocníkmi Vám môžu byť rôzne pamlsky pre psov, ktoré môžu zároveň slúžiť pre vašich štvornohých priateľov aj ako motivácia. Cviky vždy opakujte, ale zároveň dbajte na to, aby ste na ne išli postupne. Nepreháňajte to s cvičením! Tréningu psíka sa venujte naraz maximálne 15 minút, doprajte si oddych, pamlsok a môžete na to ísť znova😊. Keď sa cvičenie nedarí, nebuďte zbytočne nervózni a nechajte všetko na inokedy.

 

 

Základné povely

 

Medzi prvými by ste si mali uvedomiť, čo a kedy je odporúčané psíkov učiť. Napríklad šteniatka do 4 mesiacov by ste nemali učiť takým povelom, ktoré budú vyžadovať fyzickú aktivitu. Psík totiž rastie, vyvíja sa a nadmerná záťaž by mu mohla spôsobiť komplikácie. Do 4 mesiacov by mal psík poznať svoje meno, okolie, kde býva, povely „nie“, „nesmieš“ a pomaly by mal poznať aj povely ako „sadni“, „zostaň“ a vôdzka by mu tiež nemala byť cudzia.

 

 

„Sadni“, „ľahni“ a „zostaň“

 

Tieto dva povely patria medzi tie základné, ktoré je možné naučiť psíka tesne pred dovŕšením 4 mesiacov. Povel „ľahni“ je náročnejší, no rozhodne patrí k základnému výcviku, ktorý môžete zvládnuť. Tento povel nadväzuje na pokyn „sadni“, takže by ste s jeho učením mali začať až v dobe, keď má psík zvládnutý predchádzajúci povel. Psovi najskôr povedzte, aby si sadol, vyslovte povel „ľahni“ a v tej chvíli natiahnite psíkovi predné nohy tak, aby si skutočne ľahol - keď psík zostane ležať aj bez vašej pomoci, nasleduje pochvala.

Povel „zostaň“ nadväzuje na predchádzajúce dva pokyny. Psa najskôr usaďte povelom „sadni“ a potom pridajte pokyn „zostaň“. Odíďte niekoľko krokov od psíka. Pokiaľ čaká, privolajte ho k sebe a pochváľte ho. Postupne vzdialenosť aj čas privolania predlžujte. V pokročilejšej fáze výcviku odíďte napríklad za roh a potom sa vráťte.

 

 

„K nohe“ a chôdza pri nohe

 

Najskôr si psíka zavolajte k sebe. Pridajte povel k nohe a nasmerujte ho tak, že ho zozadu okolo nôh pritiahnete k svojej ľavej nohe. Vykročte a znovu psa zavolajte a pridajte povel „k nohe“. Tento proces niekoľkokrát opakujte a vždy psíka pochváľte a odmeňte, pokiaľ poslúchne. Psíka potom môžete pripnúť na vôdzku a začať trénovať chôdzu pri nohe. Opakujte povel „k nohe“ a pomocou vôdzky korigujte jeho chôdzu. V ideálnom prípade by mal psík po čase prestať potrebovať vôdzku.

 

 

Páčia sa vám naše rady? Podeľte sa o ne aj s ostatnými 😉

 

 

 

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť